poniedziałek, 22 października 2012

Od kiedy istnieje Kościół Jezusa Chrystusa?

Zawsze mam problem, kiedy ktoś mi zadaje to pytanie:
Kiedy założony został wasz Kościół?
Którą wybrać odpowiedź? Poprawnych jest kilka:

Odpowiedź 1: 6 kwietnia 1830 roku

Od momentu, gdy czternastoletni Józef Smith postanowił zapytać Boga w modlitwie do którego kościoła powinien przystąpić, minęło dziesięć lat. W tym okresie miały miejsce następujące ważne wydarzenia:



  • Pierwsza Wizja Józefa Smitha, podczas której rozmawiał z Bogiem Ojcem i Jezusem Chrystusem. Dzięki tej rozmowie przywrócona została na ziemię prawda o boskiej naturze. Setki lat debatowania o tym, czy Bóg ma formę, czy jest wypełniającą czas i przestrzeń energią i w jaki sposób trzy osoby to tak naprawdę jedna ucina jedno doświadczenie skromnego nastolatka, syna niebogatego rolnika. Dla Józefa i wszystkich tych, którym Duch Święty potwierdził jego świadectwo, Bóg to osoba którą można zobaczyć i z którą można rozmawiać. Wygląda podobnie do nas, jego dzieci. Ojciec i Syn to oddzielne postacie, które wraz z Duchem Świętym stanowią jedność w przynajmniej dwóch znaczeniach: mają ten sam cel (nasze zbawienie) i posiadają taką samą, doskonałą naturę (miłość, poczucie sprawiedliwości, mądrość, moc, itd.).


  • Publikacja Księgi Mormona - Trzy lata po pierwszej wizji Józef Smith dowiaduje się o ukrytych na farmie swojego ojca płytach ze złota. Spisane są na nich dzieje starożytnych mieszkańców amerykańskiego kontynentu. Do tej pory nie przyszło mu do głowy, że może istnieć inne pismo święte oprócz Biblii. Kilka lat później Józef zabiera te płyty do swojego domu, gdzie rozpoczyna tłumaczenie na angielski z "reformowanego egipskiego". Dla przyszłego przywódcy Kościoła stanowi to ważny etap przygotowawczy. Pozwala mu poznać podstawowe doktryny ewangelii Jezusa Chrystusa, a także sposób w jaki ten sam Kościół był kierowany w przeszłości. Tym samym Prorok pokazuje nam w jaki sposób powinniśmy przygotowywać się do naszego członkostwa w Kościele Jezusa Chrystusa. Tak jak przewidział to starotestamentowy prorok Ezechiel, w czasach w których żyjemy dokładne studiowanie Księgi Mormona wraz z lekturą Biblii, oraz otrzymanie osobistego świadectwa o jej prawdziwości jest najlepszym, jeśli nie jedynym właściwym przygotowaniem dla każdego do przyłączenia się do ludu Boga, czyli współczesnego Izraela (patrz, Księga Ezechiela, rozdział 37).


  • Przywrócenie Kapłaństwa - Podczas tłumaczenia Księgi Mormona w umyśle Proroka pojawiają się pytania. Na przykład - w jaki sposób można przyjąć chrzest, skoro nie ma na świecie upoważnienia do dokonywania obrzędów w imię Boga? Józef i jego skryba, Oliver Cowdery pytają o to Pana i w odpowiedzi przychodzi do nich boski wysłannik, który się przedstawia jako Jan nazywany w Nowym Testamencie Chrzcicielem. Kładzie ręce na ich głowach i nadaje im Kapłaństwo Aarona, czyli niższe kapłaństwo dające prawo między innymi do dokonywania chrztu. Niedługo potem przychodzą do Józefa i Olivera starożytni apostołowie Jezusa Chrystusa: Piotr, Jakub i Jan, którzy nadają im wyższe kapłaństwo zwane Kapłaństwem Melchizedeka. Od tej chwili obecna jest na świecie ta sama moc i to samo upoważnienie, które posiadali starożytni prorocy, tacy jak Abraham, Mojżesz, oraz Piotr.


Po opublikowaniu Księgi Mormona i pod kierownictwem Jezusa Chrystusa Józef Smith zwołuje spotkanie na 6 kwietnia 1830 roku. W dwóch pokojach małego, drewnianego domu Petera Whitmera z trudnością mieści się około sześćdziesiąt osób, choć według prawa Stanu Nowy Jork do założenia nowego kościoła niezbędna jest obecność tylko sześciu osób.


Po otwarciu spotkania i modlitwie na rozpoczęcie, Józef pyta zgromadzonych czy przyjmują jego i Olivera Cowdery jako nauczycieli w Królestwie Boga i czy zgadzają się, by założono Kościół Jezusa Chrystusa. Wszyscy podnoszą rękę na znak poparcia. Józef podchodzi do siedzącego na krześle Olivera, staje za nim, kładzie ręce na jego głowie i wyświęca go na Starszego w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Wtedy zamieniają się miejscami i Oliver wyświęca Józefa.

Teraz Prezydent Smith łamie chleb, błogosławi go i daje zgromadzonym. Następnie błogosławi wino na pamiątkę krwi Jezusa. Zgromadzeni piją z naczynia. Po przemówieniach, podczas których ci pionierzy nowo-założonego Kościoła prorokowali, wyznacza się i wyświęca poszczególne osoby do określonych odpowiedzialności w Kościele. Od tej pory każdy wierny członek Kościoła Boga otrzymuje od Głowy Kościoła powołanie, czyli odpowiedzialność, za którą żaden nie otrzymuje zapłaty. Królestwo Boga nie może być budowane jak tylko przez poświęcenie płynące z głębi serca.

W ten, jakże skromny sposób Pan przywraca na ziemię swój Kościół. Jest to ten sam Kościół o którego dziejach możemy czytać w Nowym Testamencie.

Odpowiedź 2: ok. 30 r.n.e.

W dziesiątym rozdziale Ewangelii wg. Mateusza czytamy, że Jezus "... przywołał dwunastu uczniów swoich, i dał im moc nad duchami nieczystymi, aby je wyganiali i aby uzdrawiali wszelką chorobę i wszelką niemoc." (werset 1). Nakazał im także by głosili ewangelię tylko Izraelitom (ta praktyka została zmieniona kilka lat później przez objawienie otrzymane przez prezydenta Kościoła, Piotra).


Podczas tego spotkania Jezus powiedział swoim uczniom:
A idąc, głoście wieść: Przybliżyło się Królestwo Niebios.
- Mateusz 1:7

W przeciwieństwie do wszystkich innych organizacji religijnych, przywódcy Kościoła Jezusa Chrystusa zostali wybrani do swoich odpowiedzialności przez samego Boga.

Jezus do apostołów:
Nie wy mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was, abyście szli i owoc wydawali...
- Jan 15:16


Po śmierci, zmartwychwstaniu i wstąpieniu Jezusa do nieba, pozostawił On swój Kościół w rękach apostołów. Kluczowe decyzje nie były jednak podejmowane przez apostołów. Nie oni decydowali jakie doktryny powinny być nauczane i jakich praktyk powinno się przestrzegać. Jezus nadal kierował swoim Kościołem poprzez objawienie.

Późniejszy apostoł Paweł tak opisał Kościół Chrześcijan:
...zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.
- List do Efezjan 4:20

Kościół Jezusa Chrystusa może być jego Kościołem tylko wtedy, gdy to On nim kieruje. Dopóki ludzie przyjmowali apostołów jako przedstawicieli Jezusa na ziemi, dopóty posyłał On ich by nauczali, chrzcili i organizowali Kościół na dostępnym dla nich świecie. Jednak po kilkudziesięciu latach od jego założenia nie wszyscy Chrześcijanie przyjmowali nauki apostołów jako nauki Boga. Prawdziwe doktryny wypierane były przez ludzkie filozofie, a boskie praktyki zastępowały ludzkie. Innymi słowy duma członków Kościoła brała górę nad pokorą.

Apostoł Paweł tak pisał do członków Kościoła w Galicji:
Dziwię się, że tak prędko dajecie się odwieść od tego, który was powołał w łasce Chrystusowej do innej ewangelii, chociaż innej nie ma; są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.
- List do Galacjan 1:6

To już nie był Kościół Chrystusa, bo kierowali nim ludzie.

Zgodnie z zapowiedziami Jezusa i apostołów, prawdziwy Kościół Boga został zabrany z ziemi. Rozpoczął się długi okres odstępstwa:
Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i czynić będą wielkie znaki i cuda, aby, o ile można, zwieść i wybranych.
- Mateusz 24:24


Paweł natomiast wyraźnie nauczał Chrześcijan, że zanim Jezus powróci na ziemię, najpierw "... przyjdzie odstępstwo i [...] objawi się człowiek niegodziwości, syn zatracenia, przeciwnik, który wynosi się ponad wszystko, co się zwie Bogiem lub jest przedmiotem boskiej czci, a nawet zasiądzie w świątyni Bożej, podając się za Boga." (2 List do Tesaloniczan 2:3-4)

Przywrócenie Kościoła Jezusa Chrystusa 6 kwietnia 1830 roku zakończyło ten długi okres "wielkiego odstępstwa".

Odpowiedź 3: w czasach Adama i Ewy

Trzecią, poprawną odpowiedzią na pytanie o początki Kościoła Jezusa Chrystusa jest:
Jest to ten sam Kościół, który istniał w czasach Adama i Ewy.

Adam był pierwszym prorokiem na ziemi. Bóg objawiał Adamowi i Ewie swoją wolę, a nasi pierwsi rodzice nauczali zasad ewangelii swoich potomków.
I Adam i jego żona, Ewa, wzywali imię Pana i słyszeli głos Pana od strony Ogrodu Edenu, jak mówił do nich, lecz Go nie widzieli, gdyż odsunięci byli sprzed Jego oczu. A On dał im przykazania aby czcili Pana, swego Boga, i składali mu w ofierze pierwszy przychówek swoich stad. I Adam był posłuszny przykazaniom Pana.
- Perła Wielkiej Wartości, Księga Mojżeszowa 5:4-5

Odpowiedź 4: wiele razy

Od tamtej pory Bóg posyłał na ziemię swoich proroków za każdym razem, gdy żyli na niej ludzie, którzy pragnęli żyć według woli Boga. Kiedy jednak wiara na ziemi zanikała i ludzkość masowo odrzucała boskie objawienia, Pan, szanując wolność wyboru swojego stworzenia, zabierał spośród nich swój Kościół.


W historii ludzkości Kościół Boga był zakładany (a właściwie przywracany) wiele razy. Za każdym też razem jego historia kończyła się powszechnym odstępstwem. Obecna dyspensacja (a więc okres, podczas którego Bóg daje objawienia przez proroków) jest jednak wyjątkowa. Zgodnie ze starotestamentowymi proroctwami, ta dyspensacja nie zakończy się odstępstwem, lecz potrwa aż do powrotu Jezusa na ziemię.
... Bóg niebios stworzy królestwo, które na wieki nie będzie zniszczone, a królestwo to nie przejdzie na inny lud; zniszczy i usunie wszystkie owe królestwa, lecz samo ostoi się na wieki.
-Daniel 2:44


Bycie częścią tego zapowiadanego przez wielu starożytnych proroków wspaniałego dzieła Boga i wraz z żyjącymi Świętymi branie udziału w ustanawianiu Królestwa Boga na ziemi jest jeszcze jednym powodem dlaczego jestem Mormonem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz